logo boiron
Arnica montana

Arnika horská

Tipy pre zdravie
Čas na čítanie: 5 min

Arnika horská s veľkým množstvom terapeutických vlastností si zaslúži našu pozornosť. Výhody Arniky horskej alebo...

Arnika horská s veľkým množstvom terapeutických vlastností si zaslúži našu pozornosť

Výhody Arniky horskej alebo Arniky montana, sú početné a známe už veľa rokov. My, v spoločnosti Boiron, vynakladáme maximálne úsilie na ich zachovanie a dávame ich do služieb vášho zdravia. Od pestovania a zberu rastlín až po ich premenu na zdravotné riešenia.

Arnika horská

Liečebné účinky známe už od staroveku

História Arniky horskej je úzko spätá s medicínou. Jej použitie v liekopise pochádza zo starovekého Grécka. Od 1. storočia nášho letopočtu, aby sme boli presní. Rastlinu, ktorú Dioscorides, lekár a botanik, vtedy nazýval „alcimos“, bola horská arnika. „Alcimos“ znamená „spásonosný“. Odvtedy sa vďaka mnohým terapeutickým vlastnostiam arniky stala jednou z najpoužívanejších liečivých rastlín. Najmä na zmiernenie bolesti svalov, pretože je bohatá na protizápalové a analgetické účinné látky. Ale to nie je jej jediná kvalita. Naopak arnika má veľa ďalších pozitívnych účinkov na ľudský organizmus. (1) (2)

Arnika, rastlina s mnohými výhodami

Účinky arniky sú mnohé, lebo je to rastlina bohatá na viac ako 150 účinných liečivých látok. To je dôvod, prečo je na otázku: „Kedy použiť arniku?“, veľa odpovedí. Arnika má 3 základné pozitívne vlastnosti: protizápalová, analgetická a upokojujúca. Je to prírodný liek proti bolesti, ktorý uvoľňuje svalové napätie. Môže byť veľmi účinný pri znižovaní hematómov. Tíši bolesti kĺbov a tie, ktoré súvisia s osteoartrózou. Arnika má však aj iné pozitívne vlastnosti. Pôsobí hojivo, antioxidačne, vazoprotektívne a venotonicky... (3), (4).

Zoznámte sa s Arnikou horskou

Arnika horská video

Pohľad svetovej zdravotníckej organizácie

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) uznáva „tradičné“ použitie arniky „pri lokálnej liečbe bolesti a zápalov“ spôsobených drobnými pomliaždeninami a nehodami (modriny, hematómy) ako aj pri „lokálnej liečbe zápalov, uštipnutím hmyzom a povrchových flebitíd (prítomnosť krvnej zrazeniny v žile umiestnenej pod kožou, napr. kŕčová žila). (8)

Zberačka Arnika horská

Arnica montana – alebo Arnika horská – je trváca rastlina, ktorá rastie nad 800 metrov na stredohorských pastvinách. V dospelosti môže merať až 60 cm. Jej kvety sú široké 5 až 6 cm a sú rozpoznateľné podľa oranžovo-žltej farby. Arnica montana sa vyskytuje hlavne v Európe. Ďalšie odrody sa nachádzajú aj v južnom Rusku a niektorých severoamerických štátoch. Vo Francúzsku je v nadmorskej výške takmer všade: v Pyrenejách, v Centrálnom masíve, Aveyrone, Ardenách, Vogézach a samozrejme na úpätí Álp. (7)

Ohľaduplný zber

Pri pestovaní a zbere arniky sa všetko robí tak, aby bol čo najväčší dôraz na rastlinu a biodiverzitu. Za týmto účelom boli definované správne postupy pri zbere. Spresňujú, že zber sa musí robiť ručne, zodpovedne a len počas obdobia kvitnutia, v júni a júli. Okrem toho, my v spoločnosti Boiron, spolupracujeme s profesionálnymi zberačmi, ktorí vedia, ako chrániť lokality tým, že odstraňujú všetky prítomné rastliny a dbajú na to, aby sa nevytrhli podzemné stonky alebo nezobrali plodnice. Aby sme arniku ešte viac chránili, teraz uprednostňujeme tie z poľnohospodárstva a najmä, samozrejme, z ekologického hospodárstva. V roku 2020 tak bolo 91% rastlín, ktoré sme použili, organického pôvodu.

arnika horská

Všetko je v čerstvej rastline

Pre spoločnosť Boiron znamená rešpektovanie arniky, rešpektovanie výhod jej účinných látok. To je dôvod prečo sme sa rozhodli použiť iba čerstvé rastliny, natrhané v kvete a celé. Od zberu sú rastliny odoslané do našich laboratórií do 72 hodín. Po prijatí sa dôslednou kontrolou zaisťuje ich kvalita, vlhkosť a neprítomnosť rádioaktivity. Rastliny tiež prechádzajú fytochemickými analýzami. Ak výsledky preukážu svoju dobrú kvalitu, tak sa môže začať fáza transformácie. Potom sa na konci výrobného procesu každá získaná šarža extraktu kontroluje podľa špecifikácií Francúzskeho liekopisu, aby sa zaručila jej kvalita a účinnosť.

Khalid Taoubi

„Výhody Arniky horskej v prípade modrín, pomliaždením, opuchov svalových bolestí alebo zápalových reakcií sú známe už veľmi dlho. A aj dnes ťažíme z pozoruhodných protizápalových, antioxidačných, cievno-ochranných, venotonických, antimikrobiálnych a antitrombotických vlastností tejto rastliny.“

Dr. Khalil Taoubi, vedecký ataché spoločnosti Boiron

Melina

„Rastlina arnika je naozaj mojím každodenným spojencom. Podporuje moje úsilie z mojich športových výkonoch na vysokej úrovni. Tiež ma odbremeňuje od mojich malých bolestí a bolestí mojich detí v každodennom živote.“

Mélina Robert Michon – francúzska atlétka špecializujúca sa na hod diskom

Zdroje: (1) Wichtl M, Anton R. Plantes thérapeutiques. Ed. Tec & Doc – EM inter, 1999, 47-51. Eymard L. – (2) Arnica montana, de nos grands-mères à nos comptoirs, Thèse pharmacie, Marseille, 2017. (3) Pinkas M., Pinchon T.M. Arnica montana L. (Asteraceae) ; in Cornillot : Acupunture & Médecine traditionnelle chinoise, Phytothérapie & Aromathérapie, Homéopathie. Ed. Fison-Roche, 1996, 77-83. (4) Hänsel R., Keller K., Rimpler H., Schneider G. Hagers Handbuch der Pharmazeutischen Praxis 5. Auflage. Springer Verlag, Berlin, 1992, Band 4 : Drogen A-D, 345. (5) Pinkas M., Pinchon T.M. Arnica montana L. (Asteraceae) ; in Cornillot : Acupunture & Médecine traditionnelle chinoise, Phytothérapie & Aromathérapie, Homéopathie. Ed. Fison-Roche, 1996, 77-83. (6) Hänsel R., Keller K., Rimpler H., Schneider G. Hagers Handbuch der Pharmazeutischen Praxis 5. Auflage. Springer Verlag, Berlin, 1992, Band 4 : Drogen A-D, 345. (7) Tutin T.G., Heywood V.H., Burges N.A. et al. (1976) - Flora Europea - Cambridge University Press (G.B.) (8) Monographie OMS ARNICA – 2007 : https://apps.who.int/iris/bitstream/handle/10665/42052/9789241547024_eng.pdf?sequence=3&isAllowed=y page 89

Nájdite zdravotníckeho pracovníka, ktorý vám poradí v homeopatii

Požiadajte svojho lekára alebo lekárnika o radu, aký liek je pre vás vhodný.