logo boiron
alergia na peľ homeopatické lieky homeopatiká

Zmiernenie peľovej alergie pomocou homeopatie

Čas na čítanie: 4 min

Peľová alergia je nadmerná reakcia imunitného systému na alergény v ovzduší. Vedie k respiračným a očným príznakom, ako je alergická nádcha a alergická astma, ktoré sú obťažujúce a vyžadujú si liečbu a preventívne opatrenia.

Zistite viac o peľovej alergii…

Alergia je precitlivená reakcia imunitného systému na zdanlivo neškodnú látku nazývanú alergén. Pele niektorých druhov rastlín, ktoré sú prirodzene prítomné v našom prostredí, spôsobujú alergické reakcie (alebo polinózu), ktoré sa najčastejšie prejavujú nepríjemnými príznakmi v oblasti dýchacích ciest a očí. Čoraz častejšie sa vyskytujú aj kožné príznaky. Za 30 rokov sa počet týchto patologických stavov zvýšil štvornásobne a v súčasnosti postihujú takmer polovicu obyvateľstva.

alergie pele homeopatia

Alergická rinitída alebo alergická rinokonjunktivitída

Bežne sa označuje aj ako „senná nádcha“, hoci tento názov sa vzťahuje skôr na alergiu na peľ tráv a alergickú astmu.

Alergická nádcha je dôsledkom zápalu horných dýchacích ciest: nosa, nosohltana a hrtana. Prejavuje sa ako upchatie nosa: niekedy je nos upchatý a niekedy z neho tečie. Alergická nádcha zvyšuje riziko vzniku astmy, môže jej predchádzať a tiež sťažuje jej liečbu.

Zápal môže postihnúť aj slzné kanáliky a spojovku (membrána, ktorá pokrýva bielu časť oka a vnútornú stranu viečok). Oči svrbia, slzia a sú červené a viečka sú opuchnuté a zlepené. Toto je známe ako alergická rinokonjunktivitída.

Alergická astma

Toto zápalové ochorenie priedušiek je spôsobené vdychovaním vzdušných alergénov, najmä peľu. Spôsobuje zápal sliznice dýchacích ciest, čo vedie k dýchacím ťažkostiam, sipotu, tlaku na hrudníku, pretrvávajúcemu kašľu a dýchavičnosti pri námahe.

Medzi najviac alergizujúce pele na Slovensku patria pele stromov, bylín a tráv.

Sezóna peľových alergií sa delí na tri hlavné obdobia:

JARNÉ obdobie (marec – máj) – Dominuje peľ stromov, najmä:

lieska (február – marec),jelša (február – apríl),breza (apríl – máj) – najsilnejší alergén medzi stromami,dub, javor, topoľ (apríl – máj).

LETNÉ obdobie (máj – august) – Hlavným alergénom je peľ tráv a obilnín:

lipnica, reznačka, tomka vonná, kostrava (máj – júl),obilniny, najmä raž (máj – jún).

JESENNÉ obdobie (august – október) – Najviac alergizujú pele burín, ako:

palina (júl – september),ambrozia (august – september) – extrémne silný alergén, pŕhľava (od júna do októbra, menej agresívna, ale často prítomná).

Peľová sezóna môže byť ovplyvnená počasím – teplejšie zimy znamenajú skorší začiatok peľovej sezóny, zatiaľ čo dážď môže dočasne znížiť koncentráciu peľu vo vzduchu.

Alergie spôsobené peľom prenášaným vzduchom sa vyskytujú najmä na jar, keď rastliny uvoľňujú peľ na rozmnožovanie. V závislosti od klimatických podmienok a zemepisnej polohy sa opeľovanie jednotlivých druhov nevyskytuje všade v rovnakom čase.

Začiatok a koniec peľovej sezóny, ako aj koncentrácia peľu v ovzduší sú základnými údajmi, ktoré umožňujú alergikom prispôsobiť liečbu a správanie, a tak zmierniť príznaky alergie.

Informácie o alergénnych rastlinách, koncentráciach peľu, príslušných obdobiach a regiónoch môžete získať na jednej z týchto stránok:

  • Peľové spravodajstvo: Táto stránka poskytuje aktuálne informácie o peľovej situácii v jednotlivých regiónoch Slovenska, vrátane počtu aktívnych alergénov a peľového kalendára. ​www.pelovespravodajstvo.sk
  • Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky (ÚVZ SR): Na oficiálnej stránke ÚVZ SR nájdete týždenné správy o peľovej situácii v SR, ktoré obsahujú informácie o aktuálnom stave peľových alergénov v jednotlivých regiónoch. ​www.uvzsr.sk
  • Alergia.sk: Portál poskytuje peľové spravodajstvo, peľový kalendár a ďalšie užitočné informácie pre alergikov. ​www.alergia.sk
minimalizovať alergie

Čo možno urobiť pre minimalizáciu peľovej alergie?

Tu je niekoľko rád, ako lepšie zvládnuť alergie počas peľovej sezóny...

V domácnosti :

Večer si opláchnite vlasy, pretože peľ sa usadzuje na vlasoch;

Vetrajte miestnosti najlepšie pred východom a po západe slnka, pretože peľ sa začína uvoľňovať do ovzdušia za úsvitu;

Vyhnite sa pôsobeniu iných dráždivých alebo alergizujúcich látok, ako sú tabak, čistiace prostriedky, domáce parfumy, kadidlo atď.

V exteriéri :

Vyhýbajte sa činnostiam, ktoré sú spojené s vysokou expozíciou peľu, ako je práca v záhrade, kosenie trávnika, šport atď. Ak sú tieto činnosti povinné, vykonávajte ich na konci dňa a noste ochranné okuliare a masku, po skončení sa osprchujte a prezlečte;

V záhrade sa vyhýbajte výsadbe rastlín alebo stromov, ktoré vylučujú alergizujúce pele;

Striehajte rastliny v štádiu púčikov, aby ste obmedzili emisie peľu;

Nesušte oblečenie vonku, pretože peľ sa usadzuje na vlhkom oblečení;

Cestujte autom so zatvorenými oknami.

Tieto pokyny by sa mali dodržiavať obzvlášť opatrne v prípade špičiek znečistenia ovzdušia.

Aké sú homeopatické riešenia na zmiernenie peľovej alergie?

Homeopatia sa zameriava na liečbu príznakov, ktoré sa objavia počas alergického záchvatu, ako aj na liečbu v pozadí, ktorá sa určuje na základe celkových príznakov.

Symptomatická liečba zohľadňuje lokalizáciu alergických príznakov, pocity, zhoršujúce faktory a všetky výpovedné znaky alergie. Ide o individuálnu liečbu, ktorá sa spravidla realizuje na konci zimy, aby sa predišlo obdobiu opelenia.

Základná liečba sa zameriava na stav pacienta a stanovuje sa po dôkladnom vypočutí vlastných príznakov, anamnézy a prostredia. Homeopatické riešenia peľových alergií sú bezpečné a bez rizika. Nemajú žiadne známe vedľajšie účinky a sú kompatibilné s inými súčasnými lekárskymi postupmi.

Vyhľadajte zdravotníckeho pracovníka, ktorý sa venuje homeopatii

1 - https://vedanadosah.cvtisr.sk/zdravie/na-slovensku-je-coraz-viac-alergikov-a-astmatikov/