Nevoľnosť pri cestovaní – nočná mora detí aj dospelých
Rýchly tep srdca, závraty a vyčerpanie - problémy spojené s kinetózou sú bežné nielen u detí, ale aj u dospelých. Každý pohyb v dopravnom prostriedku je pre osobu trpiacu kinetózou veľmi náročnou situáciou, a to nielen z fyzického, ale aj z psychického hľadiska. Jazda autom, autobusom alebo let lietadlom sú pritom pre každodenný život nevyhnutné.
Kto trpí cestovnou nevoľnosťou
Kinetóza, teda nevoľnosť spôsobená pohybom v dopravnom prostriedku, sa môže prejaviť aj jednorazovo. Často ňou však citliví jedinci trpia pravidelne, vždy keď niekam cestujú. Najčastejšie postihuje deti, ale postihuje aj tehotné ženy a ľudí, ktorí trpia migrénami. Kinetóza postihuje približne päť percent populácie.
Príčiny kinetózy
Cestovná nevoľnosť nie je spôsobená tráviacimi problémami, ale podráždením rovnovážneho systému. Ten je súčasťou stredného ucha, slúži na vnímanie a udržiavanie rovnováhy a registruje všetky pohyby tela. Kinetóza je spôsobená nesúladom medzi očami a rovnovážnym systémom - zatiaľ čo oči presviedčajú mozog, že sedíme na mieste, rovnovážny systém vo vnútornom uchu registruje pohyb.
Ako sa prejavuje kinetóza
Človek s kinetózou trpí viacerými nepríjemnými príznakmi. Bolí ho hlava, je bledý, vyčerpaný, má zrýchlený tep, potí sa, má závraty, je citlivý na svetlo, zvuky alebo pachy a má pocit nevoľnosti, ktorý môže prejsť do zvracania.
Ako zmierniť príznaky kinetózy
Dôležitú úlohu zohráva prevencia. Ak je človek náchylný na kinetózu, je dobré dodržiavať jednoduché pravidlá:
- sedieť v smere jazdy
- zabezpečiť prísun čerstvého vzduchu
- sedieť rovno s opretou hlavou
- počas jazdy nečítať ani nepozerať videá
- necestujte ospalí
- cestujte primerane najedení - ani prejedení, ani hladní
- pravidelne pite
- ak je to možné, robte si počas cesty prestávky a prechádzajte sa na čerstvom vzduchu
- vyhýbajte sa cigaretám a alkoholu
- vyberte si miesto blízko ťažiska - v aute, autobuse a lietadle vpredu, na lodi uprostred
- vyhýbajte sa atrakciám v lunaparku