
Bežné prechladnutie alebo akútna rinofaryngitída nie je závažné ochorenie, ale je vysoko nákazlivé a sprevádzané nepríjemnými príznakmi. Na zmiernenie týchto ťažkostí je k dispozícii množstvo liečebných postupov vrátane homeopatických liekov, ktoré nepredstavujú žiadne zdravotné riziko.
Aké sú príznaky ochorenia ?
Nádcha, niekedy úplne upchatý nos, opakované kýchanie, svrbenie prínosných dutín, slzenie a svrbenie očí, strata čuchu a chuti, dokonca aj mierna horúčka pod 38 °C: tieto nepríjemné príznaky sú charakteristické pre bežné prechladnutie.
Spočiatku je výtok priesvitný, po niekoľkých dňoch môže byť hustejší a nepriehľadný.
Prechladnutie trvá približne týždeň, spôsobuje únavu, nepohodlie v oblasti ORL a nevyhnutne aj neustále smrkanie. Nie je to nič vážne, ale dni a noci môžu byť veľmi dlhé...

Aké sú príčiny prechladnutia ?
Nosové dutiny a prínosové dutiny sú vystlané sliznicou, ktorá neustále vylučuje tekutinu, ktorej úlohou je zvlhčovať vdychovaný vzduch, zachytávať prach a bojovať proti infekčným patogénom. Pod vplyvom vírusu sa táto sliznica podráždi, opuchne a vylučuje viac tekutiny.
Výsledok: tečúci alebo upchatý nos!
Ako sa vyhnúť nákaze ?
Prechladnutie je vysoko nákazlivé a môžu ho spôsobovať stovky vírusov. Prenáša sa priamym kontaktom pri kýchaní, t. j. z jednej osoby na druhú, prostredníctvom kvapôčok slín alebo vašich rúk; alebo nepriamym kontaktom, prostredníctvom kontaminovaného predmetu alebo osobného predmetu.
Našťastie existuje niekoľko jednoduchých krokov, ktoré môžete urobiť, aby ste sa prechladnutiu vyhli a ušetrili svoje okolie:
- Umývajte si ruky často: pred prípravou jedla a jedlom, po kýchnutí alebo kašli, po vysmrkaní, po návšteve toalety, po použití verejnej dopravy a po príchode domov.
- Efektívne si umývajte ruky: trite si ich mydlom aspoň 30 sekúnd. Opláchnite si ich pod tečúcou vodou a osušte ich čistou handričkou, prípadne na čerstvom vzduchu.
- Nedotýkajte sa očí, úst ani nosa bez predchádzajúceho umytia rúk.
- Smrkajte, kašlite, kýchajte alebo pľujte do papierovej vreckovky a ihneď ju zahoďte. Nenechávajte si ju vo vrecku ani v taške! Ak nemáte jednorazovú vreckovku, kašlite alebo kýchajte do lakťa.
- Keď niekoho pozdravíte, vyhnite sa podaniu ruky alebo bozku.
- Pri kontakte so zraniteľnými osobami, ako sú malé deti, chorí alebo starší ľudia, noste jednorazovú masku.
- Pravidelne vetrajte miestnosti a kancelárie, aby ste znížili koncentráciu nežiaducich látok vo vzduchu.
Akú homeopatickú liečbu zvoliť pri prechladnutí?
Pri liečbe prechladnutia berú homeopati a lekárnici do úvahy nielen povahu a pravdepodobnú príčinu prechladnutia, ale aj poveternostné podmienky a príznaky pacienta. Odporúčajú homeopatickú liečbu prispôsobenú každému jednotlivému prípadu:
Či nádcha nasleduje po prechladnutí v suchom alebo vlhkom počasí, či ju sprevádza číry výtok, či je sekrét hustejší, keď je nos upchatý stále alebo len v noci...
Každý výber je individuálny. A vo všetkých prípadoch sú odporúčané homeopatické lieky bezpečné, nemajú žiadne vedľajšie účinky a sú kompatibilné s inou súčasnou lekárskou liečbou.
Vyhľadajte zdravotníckeho pracovníka, ktorý vám poradí v homeopatickej liečbe
Okrem toho existuje niekoľko jednoduchých krokov, ktoré môžete podniknúť na zmiernenie príznakov nachladnutia...
- Navlhčite nosovú sliznicu sprejom s morskou vodou;
- spite s mierne vyvýšenou hlavou, aby ste uľahčili priechod vzduchu dýchacími cestami;
- pravidelne pite vodu alebo bylinkový čaj, aby ste obmedzili dehydratáciu;
- príliš sa nezakrývajte, aby ste umožnili únik telesného tepla;
- vyhnite sa klimatizácii, ktorá vysušuje vzduch;
- pravidelne vetrajte miestnosti v dome a udržiavajte teplotu okolo 18 °C až 20 °C;
- nevystavujte sa tabakovému dymu, pretože podporuje infekcie dýchacích ciest;
- prestaňte fajčiť.
(200 virus)
1 - E. Pilly : Maladies infectieuses et Tropicales. 25e édition 2016.
https://www.medisite.fr/le-virus-du-rhume-bientot-eradique.5534470..html
https://www.msdmanuals.com/fr/accueil/infections/virus-respiratoires/rhume