Prekvapila ma nádcha? Vyliečim ju!

Nádcha Sekrécia z nosa, kýchanie, upchatý nos, prípadne horúčka... Niet pochýb, že nádcha je tu, viditeľný znak, že môj organizmus bojuje proti zimným vírusom. Homeopatia mi pomôže!Sekrécia z nosa, upchatý nos, kýchanie: niet pochýb - je to nádcha...

Sekrécia z nosa, upchatý nos, kýchanie Nádcha je veľmi častou infekciou, síce nezávažnou, ale veľmi nepríjemnou, najmä u detí vo veku od 6 mesiacov do 7 rokov (v priemere 6 až 8 krát ročne, zvlášť v období jeseň – zima),1. „Je to povinná jazda, adaptačná patológia, ktorá je súčasťou budovania imunity u detí“2. Čo je pôvodcom nádchy? Je to viac ako 200 vírusov (rhinovírus, coronavírus, RSV, vírus influenza...), ktorých rôznorodosť má dva následky:

  • Časté epizódy nádchy, ktoré navodzujú krátkodobú imunitu iba voči hostiteľským vírusom (spomedzi viac ako 200!).
  • Nádchy rôzneho druhu: združujú rôzne symptómy alebo možné komplikácie podľa imunity pacienta pôsobenia vírusu: akútna otitída (50% komplikácií u malých detí), akútna sinusitída (najčastejšia u detí starších ako 3 roky a u dospelých), akútna bronchitída.

Nádcha sa prenáša najmä vzdušnou cestou (zvlášť šírením čiastočiek pri kýchaní, kašli) a kontaktom (ruky, kľučky dverí ...)


Tečie mi z nosa? Moje telo sa bráni!

Nádcha Nos je vstupnou bránou pre vírusy a baktérie prítomné vo vzduchu, ktorý dýchame a je „vyzbrojený“ určitými obrannými mechanizmami. Vnútro nosa je vystlané bunkami, ktoré tvoria nosovú sliznicu a vlhká sliznica má schopnosť reagovať na vonkajšie prostredie.
Keď na nosovú sliznicu útočí vírus, vzniká miestna zápalová reakcia. Cievy sa rozšíria, sliznica opuchne, čo vyvoláva pocit „upchatého nosa“. Bunky na svoju obranu produkujú hlien, ktorý obsahuje biele krvinky a protilátky, aby zachytili vírus a zbavili sa ho – preto nám „tečie z nosa“. Tento prejav je obranným mechanizmom organizmu, ktorý je veľmi užitočný, ale subjektívne veľmi nepríjemný. Je teda potrebné si to uvedomiť a sekréciu z nosa nezastavovať za každú cenu.

Táto zápalová reakcia môže byť sprevádzaná horúčkou, ktorá zriedkavo môže trvať dlhšie ako 4 dni.

Pokračovanie témy na Nádcha a homeopatia
1 - E. Pilly, Infekčné a tropické choroby, Dielo kolektívu univerzít infekčných a tropických chorôb, 2010
2 Zdroj: MUDr Jean Mouillet, ORL, za okrúhlym stolom „Opakujúce sa rinofaryngitídy u detí a možnosť homeopatickej liečby“ organizovaný Panorama du Médecin.