Homeopatické lieky v praxi: Otázky a odpovede


Ako vyzerajú homeopatické lieky BOIRON?
Lieky BOIRON sa môžu vyskytovať vo forme jednozložkových liekov (obsahujúcich len jeden liek) alebo vo forme tzv. špecialít (jeden produkt obsahuje viacero liekov). Tieto lieky sú najčastejšie balené vo forme túb s granulami. Špeciality sú v iných liekových formách, ako napríklad tablety, sirupy, maste a čapíky.

Kde môžem nájsť lieky BOIRON?
Vo väčšine krajín sú homeopatické lieky k dispozícii v lekárňach.

Čomu zodpovedajú riedenia?
Váš lekár starostlivo vybral riedenie lieku. Preto je dôležité stanovené riedenie dodržiavať. Lekári vo všeobecnosti používajú:
- Riedenie 5CH je určené na liečbu lokálnych symptómov, ako je napríklad sčervenanie, ľahké spálenie slnkom alebo pálenie záhy.
- Riedenie 9CH na celkové alebo funkčné symptómy, ako sú napríklad kŕče, bolesti hlavy alebo vyčerpanosť.
- Riedenia 15CH alebo 30CH sú určené na symptómy súvisiace so správaním, napríklad v prípade stresu, a tiež pri liečbe chronických ochorení.

Ako mám užívať homeopatický liek BOIRON?
Dodržiavajte pokyny uvedené na lekárskom predpise. Vo všeobecnosti sa užitie homeopatického lieku odporúča nalačno alebo 10 minút pred jedlom alebo po jedle. V prípade tuby s granulami jedna dávka zvyčajne predstavuje 5 granúl. V prípade malých tubičiek (200 malých granúl) sa užíva celý obsah naraz. Granuly sa nechajú voľne rozpustiť v ústach.

Prečo na jednozložkových homeopatických liekoch nie je uvedený návod na použitie, dávkovanie a terapeutická indikácia?
Jeden liek je možné použiť pri rôznych ochoreniach. Preto nie je možné ku každému lieku uviesť presné indikácie a dávkovanie. Požiadajte o radu vášho lekára alebo lekárnika. Na druhej strane však homeopatické špeciality, t.j. produkty pozostávajúce z viacerých homeopatických liekov, majú vždy uvedenú terapeutickú indikáciu a k lieku je priložená príbalová informácia.

Ako môžem podať homeopatický liek dojčaťu?
Pri podávaní homeopatických liekov dieťaťu je možné liek rozpustiť v malom množstve vody a podať ho v pohári alebo vo fľaši, avšak bez toho, aby ste tekutinu zohrievali. Je dôležité, aby ste každý deň pripravili čerstvý roztok.

Aké množstvo cukru obsahujú lieky BOIRON?
Granuly sa vyrábajú zo sacharózy (trstinový cukor) a laktózy (mliečny cukor). Množstvo 5 granúl 4-krát denne, t.j. 20 granúl, obsahuje 1 gram cukru, čo predstavuje 1/5 kocky cukru. Jedna dávka malých granúl obsahuje tiež 1 gram cukru, t.j. 1/5 kocky cukru.

Aké množstvo alkoholu obsahujú lieky BOIRON?
Materská tinktúra obsahuje alkohol, ako aj perorálne kvapky pripravené v roztoku alkoholu. 100 kvapiek 65% materskej tinktúry obsahuje 1,026 g čistého etanolu (jeden pohár 12 stupňového vína obsahuje 9,5 g čistého etanolu).